Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jakie warzywa i owoce wybierać do codziennych posiłków? Oczywiście nie ma mowy o rezygnowaniu z szerokiej gamy dostępnych na naszym rynku bomb witaminowych, ale jeżeli interesuje Cie które z nich mają właściwości przeciwnowotworowe – zapraszamy do lektury! Przed Tobą lista top 7 darów natury w rankingu na owoce/warzywa zawierające substancje działające antyrakowo.

Po pierwsze truskawki – zawierają delfinitydynę, która jest przeciwutleniaczem blokującym proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych dostarczających do guza składniki odżywcze.

Po drugie brokuły – zawierają sulforafan, który chroni mózg i wzrok przed wolnymi rodnikami. Aktywując enzymy detoksykacji pomaga w zapobieganiu nowotworom, w tym m.in. raka piersi. Chcąc zachować antynowotworowe właściwości brokułów, pamiętaj o posiekaniu i odstawieniu warzywa na 40 minut przed dalszą obróbką w kuchni.

Miejsce numer trzy należy do pomidorów – zawierają likopen, który jest przeciwutleniaczem zmniejszającym ryzyko zawału serca i rozwoju takich nowotworów, jak raka prostaty i szyjki macicy. Neutralizuje wolne rodniki oraz generuje inne antyoksydanty, między innymi luteinę wspomagającą wzrok. Wysoki poziom likopenu we krwi pięciokrotnie zmniejsza ryzyko rozwoju raka macicy. Dieta bogata w ten przeciwutleniacz wspomaga leczenie raka prostaty.

Ważnym członkiem rankingu jest również popularny w polskich domach czosnek – zawiera szereg związków odżywczych, w tym witaminy B1, B2, PP, C, prowitaminę A, związki śluzowe, saponiny, flawonoidy i aminokwasy oraz szereg minerałów, w tym potas, magnez, wapń, kobalt, chrom, nikiel. Regularne spożywanie czosnku obniża ryzyko zachorowania na raka żołądka, okrężnicy i jelita grubego. Wynika to z dwóch czynników. Czosnek niszczy bakterie Helicobacter pylori przyczyniające się do rozwoju choroby wrzodowej i zmian nowotworowych. Kwercetyna hamuje procesy karcenogenezy oraz pobudza układ immunologiczny do zwalczania nowotworowych komórek.

Po piąte rzodkiewki – zawierają glukozynolany wykazujące silne działanie antynowotworowe. Aktywują działanie enzymów odtruwających oraz usuwają kancerogenne związki z organizmu. Glukozynolany działają ponadto przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Chronią one organizm przed nowotworami jajnika, piersi, nerek, płuc i pęcherza.

Nie należy zapominać również o marchewce – zawiera beta-karoten zapewniający prawidłowe widzenie, opóźniający procesy starzenia się i powstrzymujący działanie wolnych rodników. Odpowiedni poziom tego związku w organizmie chroni organizm przed infekcjami, chorobami dróg oddechowych oraz ogranicza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Przekształcony w witaminę A hamuje wzrost i rozwój nowotworu piersi, pęcherzyka żółciowego, skóry i płuc.

Warzywem zamykającym nasz przeciwrakowy peleton jest sałata – zawiera indole ograniczające ryzyko rozwoju nowotworów działając przeciw komórkom nowotworowym. Dodatkowo sałata działa na organizm odkwaszająco, orzeźwiająco oraz poprawia trawienie.

Włączając często do swojego domowego menu w/w warzywa i owoce zmniejszasz ryzyko wystąpienia u siebie i członków swojej rodziny choroby nowotworowej. Warto korzystać z dóbr dostarczanych nam przez naturę! Pamiętaj – profilaktyka jest bardzo ważna!