10966610_400957303397385_936060356_n Towarzyszą Ci od zawsze, przyciągają uwagę, są przysłowiową „wisienką na torcie” podczas prezentowania się w letnich kreacjach, dodają pewności siebie, karmią twoje dziecko… Wiesz o czym mowa? Kobieto! Zatrzymaj się na chwilę, odsuń problemy dnia codziennego i odpowiedz sobie na jedno pytanie: jak wyglądałoby moje ciało bez piersi? Abstrakcja? To Cie nie dotyczy? Amazonki oglądasz tylko w filmach? Pamiętaj, że w Polsce rak piersi stanowi 20% wszystkich nowotworów złośliwych. Nie czekaj, aż ten straszliwy problem dotknie Ciebie. Już dziś zacznij od profilaktyki – dotknij swoje piersi (dokładne instrukcje w zakładce samobadanie). Warto poświęcić nieco więcej czasu i atencji, aby uniknąć przykrych doświadczeń związanych z wizytą u onkologa. Najprostszym sposobem uniknięcia owych doświadczeń są regularne badania. Jakie? W tym wpisie skupimy się na dwóch nieinwazyjnych i tanich badaniach, jakimi są: mammogafia i badanie ultrasonograficzne piersi.

10957425_400957406730708_1820434033_n Mammografia polega na wykonaniu serii zdjęć uwidaczniających charakterystyczne zmiany w strukturze gruczołu sutkowego przy użyciu promieni rentgenowskich. Na badanie zgłoś się ze skierowaniem od lekarza. Dla swojego komfortu i wygody warto pamiętać o kilku ważnych krokach.

W dniu badania weź kąpiel, a po niej w drodze wyjątku NIE stosuj: balsamów, kremów, ani dezodorantów z talkiem.
Wybierz na ten dzień dwuczęściowe ubranie, aby łatwiej było rozebrać się do pasa.
Przyjmij wszelkie stale przyjmowane przez Ciebie leki i suplementy.
Wizyta w gabinecie lekarskim w przypadku kobiet miesiączkujących jest preferowana między 5 a 10 dniem cyklu, natomiast w przypadku kobiet po menopauzie termin jest zupełnie dowolny.

Pamiętaj, aby poinformować lekarza o informacjach, takich jak: ciąża (jest jednym z głównych przeciwwskazań do badania), przebyte operacje piersi, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Do gabinetu koniecznie zabierz ze sobą dokumentację wcześniej wykonywanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala. Podczas badania zgłaszaj na bieżąco wszelkie oznaki nagłych dolegliwości.

10954189_399597290200053_426168608_n Badanie ultrasonograficzne (USG) piersi polega na wykorzystaniu ultradźwięków do zobrazowania ewentualnych, charakterystycznych zmian w strukturze gruczołu sutkowego. Pamiętaj o kilku ważnych krokach przed badaniem – są dokładnie opisane w akapicie powyżej. USG pomaga wykryć zmiany wielkości 5mm, których często nie uwidacznia mammografia. Badanie można powtarzać wielokrotnie. Kolejną zaletą jest możliwość odróżnienia zmian litych (jak np. guzy) od zmian zawierających płyn surowiczy (jak np. torbiele).

Nie czekaj kolejnego dnia, nie odwlekaj badań – umów się na swoje badanie już dziś!