Choroba Pageta / Rak Pageta, jest rzadkim nowotworem złośliwym. Atakuje brodawkę sutkową lub okolice narządów płciowych u obu płci.
Zwykle jej przyczyną jest uszkodzenie komórek, które zamiast obumrzeć zaczynają się namnażać.

cycObjawy:
Do wczesnych objawów choroby należą zaczerwienienie lub strup na brodawce. Często odczuwalne jest również mrowienie, swędzenie lub piekący ból brodawki piersiowej i jej otoczki.
Z brodawki może wypływać krwista bądź ropna wydzielina. Także skóra piersi ulega zmianom, zaczyna przypominać swoją strukturą skórę pomarańczy.

Diagnozowanie:
Główną metodą pozwalającą na rozpoznanie raka Pageta jest badanie histopatologiczne wycinka brodawki, ponieważ często jest mylony z chorobami dermatologicznymi. Stosowane w tym wypadku maści sterydowe mogą prowadzić do cofnięcia się zmiany, lecz jedynie krótkotrwale.

Leczenie:
Rodzaj leczenia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeżeli występuje guz w tkance gruczołowej wykonuje się standardową mastektomię. W przypadku, gdy zmiany dotyczą tylko brodawki można zastosować leczenie oszczędzające, polegające na wycięciu w całości lub częściowo otoczki brodawki sutkowej ze zmianą w granicach zdrowej tkanki. Zazwyczaj konieczna jest chemioterapia bądź radioterapia.

Pamiętaj!
Rokowania na całkowite wyleczenie zależą od stopnia zaawansowania nowotworu. Im wcześniej dostrzeżesz objawy, tym większa szansa na wyjście z choroby